Nieodłączną częścią działalności bytowo-gospodarczych jest produkowanie różnego rodzaju ścieków i płynnych odpadów. W miejscach, gdzie nie jest możliwe podłączenie się do sieci kanalizacji najczęściej ścieki gromadzone są w zbiornikach bezodpływowych, które trzeba od czasu do czasu opróżnić z nagromadzonych ścieków. Ze względu na rosnące koszty tego typu rozwiązań, coraz częściej inwestorzy i indywidualni klienci decydują się na przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Działanie oczyszczalni ścieków polega na rozdrobnieniu, mineralizacji i rozkładzie organicznych zanieczyszczeń. Oczyszczone ścieki są niegroźne dla środowiska i w końcowym etapie są oddawane do gruntu.

Wybór rodzaju i wielkości oczyszczalni powinien być uzależniony od:

  • ilości użytkowników,
  • warunków gruntowych,
  • poziomu wód gruntowych
  • i rzeźby terenu.

W naszej ofercie mamy wysokiej jakości przydomowe oczyszczalnie ścieków, które możemy zaproponować firmom, instytucjom oraz indywidualnym klientom. Posiadamy zarówno drenażowe oczyszczalnie ścieków, jak i oczyszczalnie biologiczne.

Drenażowe oczyszczalnie ścieków

Jednym z podstawowych systemów do oczyszczania ścieków są oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym. Oferowane przez nas oczyszczalnie tego typu posiadają niezbędne aprobaty, certyfikaty i atesty higieniczne. Dzięki rozwiązaniom naszych dostawców możemy Państwu zaproponować przydomowe oczyszczalnie drenażowe o wysokiej skuteczności.

Drenażowe oczyszczalnie ścieków składają się z dwóch zasadniczych elementów: osadnika gnilnego i drenażu rozsączającego. W zależności od poziomu wód gruntowych stosowany jest drenaż w gruncie lub drenaż w nasypie (stosowany przy wysokim poziomie wód gruntowych). Działanie przydomowych oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym można podzielić na 3 etapy:

  1. Wstępne podczyszczenie – w osadniku gnilnym następuje wstępne  rozdzielenie zanieczyszczeń lżejszych od wody. Ciężkie zanieczyszczenia osadzają się na dnie i podlegają procesowi mineralizacji. Z czasem należy wybrać gromadzący się osad. Wstępne oczyszczenie realizowane jest w warunkach beztlenowych.
  2. Doczyszczenie ścieków – w systemie drenażowym ścieki są doczyszczane w warunkach tlenowych.
  3. Oddanie ścieków – w końcowym etapie oczyszczone ścieki są oddane przez drenaż rozsączający do gruntu.

W naszej ofercie drenażowych oczyszczalni ścieków posiadamy dwa rodzaje studzienek drenażowych: studzienki rozdzielcze i zbiorcze.

Oczyszczalnie biologiczne

Oprócz oczyszczalni drenażowych możemy Państwu zaproponować biologiczne oczyszczalnie w wersji kompaktowej lub jako reaktory z dodatkowym osadnikiem wstępnym. Oczyszczalnie biologiczne dostępne są w wersji poziomej i pionowej.

Proces oczyszczania przy pomocy biologicznych oczyszczalni wygląda następująco:

  1. W osadniku gnilnym wstępnie oczyszczane są ścieki.
  2. W komorze biologicznej następuje kolejny proces oczyszczania przy pomocy złoża fluidalnego. Ścieki rozkładane są z udziałem bakterii tlenowych i beztlenowych.
  3. Ścieki trafiają do osadnika wtórnego, w którym są klarowane – cząstki osadu oddzielane są od wody pościekowej.

Woda rozsączana jest w podobny sposób, jak drenażowe oczyszczalnie ścieków.

Pakiety rozsączające i studnie chłonne

Zarówno drenażowe oczyszczalnie ścieków, jak i oczyszczalnie z reaktorem biologicznym mogą posiadać inny system rozsączania – tzw. pakiety rozsączające. Pakiety rozsączające wykonane są z tworzywa sztucznego i występują w dwóch wariantach: do drenaży rurowych lub do studni chłonnych.

Ponadto mamy możliwość zaoferowania Państwu studni chłonnych, które są alternatywą do drenaży rozsączających. Studnie chłonne zazwyczaj wykorzystywane są przy oczyszczalniach biologicznych.

Partnerzy